با اطمینان زیاد می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ما در زندگی شناسایی استعداد‌ها و آشنایی با زمینه‌هایی است که در آنها توانمندی بالایی داریم. پای حرف هر پدر و مادری که بنشینید، دغدغه استعدادیابی کودکان و پرورش استعداد کودکان خود را دارند و جالب اینجاست که با همه‌ی این تلاش‌های والدین، ما کودکان (که حالا که بزرگ شده‌ایم) همچنان چالش استعدادیابی و تشخیص استعدادها برایمان باقی مانده است!

اکثر ما بلافاصله پس از شنیدن بحث استعدادیابی و پرورش استعدادها با انبوهی از ابزارها و پرسشنامه به عنوان تست استعدادیابی و آزمون شناسایی استعدادها و پرسشنامه سنجش استعداد و موارد مشابه، مواجه می‌شویم. اگر چه نمی‌توان کاربرد آزمون استعدادیابی و تستهای متعدد سنجش استعداد را به سادگی انکار کرد، اما باید پذیرفت که آنها تنها ابزاری کمکی برای کشف استعداد هستند.

هنوز بسیار پیش می‌آید که پدر و مادرها، استعداد شغلی را با استعداد اشتباه می‌گیرند. نظرات غیرعلمی و غیردقیق و بعضاً نادرست که پدر و مادرها با جدیت در مورد فرزندان خود ابراز می‌کنند، نشان می‌دهد که اگر کسی فرزندی دارد، بهتر است بحث استعدادیابی را به خوبی بشناسد. در غیر این صورت با بیان حرفهایی مانند اینکه فرزندم استعداد پزشکی دارد یا استعداد مهندسی دارد یا در درسهای حفظ کردنی بهتر از درسهای فهمیدنی است، عملاً به جای استعدادیابی به برچسب گذاری غیرعلمی خواهیم پرداخت.

ما در انتخاب رشته دانشگاهی عموماً به ترجیحات جامعه و یا ترجیحات والدین و در بهترین حالت به ترجیحات خود توجه می‌کنیم. در حالی که ترجیحات و توانمندی‌ها الزاماً یکسان نیستند. ممکن است ترجیح من، تحصیل در حقوق و وارد شدن به حوزه وکالت باشد. اما در استعداد تحلیلی و یا در استعداد استقرا، از توانمندی بالایی برخوردار نباشم. بی توجهی به استعدادها و توانمندی‌ها و تصمیم گیری صرفاً بر اساس ترجیحات، اگر ممکن است با تلاش مضاعف و تحمل سختی‌ها از ما فرد موفقی بسازد، اما به احتمال زیاد ما را گرفتار خستگی، فرسودگی و استهلاک فراوان نیز، خواهد کرد.

پیشنهاد میکنیم جهت آشنایی بیشتر با استعداد و روشهای استعدادیابی :

مقاله ما را با عنوان « چگونه استعداد خود را کشف کنیم ؟ » مطالعه فرمایید.

با شرکت در دوره استعدادیابی این مؤسسه ما به شما کمک میکنیم تا استعدادهای خود را کشف و اونها را پرورش دهید.

همچنین بسته آموزشی جامع استعدادیابی با عنوان «سر جای خودت بشین» میتواند کمک شایانی به شما در مسیر کشف و پرورش استعداد بکند.